Dva velikana svetske književnosti umrla su istoga dana, iste godine 23. aprila 1616: Migel de Servantes u Madridu i Viljem Šekspir u Stratfordu. UNESCO je pre 26 godina vrednovao delo dva genija, ustanovljavajući u čast njihovog odlaska Svetski dan knjige, s namerom da se čitanje popularizuje, podstiče pisanje i objavljivanje knjiga, i da se, isto tako, i zakonima utvrdi institut autorstva, zaštiti autorsko pravo, kao jedinstveni oblik originalnosti i prava autora na delo koje je njegova tvorevina.
I knjiga i autrosko pravo su danas u velikoj krizi i očigledno je da tome pogoduje jeftina mas kultura koja neovlašćeno prisvajanje tuđeg dobra u potpunosti, a ne delovima, sa citiranjem ili navođenjem izvora, podstiče, kreira u novu vrednost i na taj način plagira.
Zakonska regulativa u nekim državama na uspešan i efikasan način štiti stvaraoce, obezbeđujući im od autorskih prava dostojanstven život, kod nas je, međutim, slika sasvim drugačija.
S jedne strane je zbog gotovo redovno teške ekonomske situacije i neregulisanog tržišta, kao i nepostojanja izdavača i urednika koji daju šansu rukopisima, a piscima i ostalim stvaraocima ono što se zove autorski honorar, s druge - kršenje odredbi Zakona o autorskom i srodnim pravima, te piraterija - za prve demotivišući, za druge izvor nazakonitog sticanja dobiti (na račun ionako krajnje ugrožene kategorije).
Nažalost, kada je o knjizi reč, fenomen ''Maks Brod'' ili ''Feliks Mendelson'' nije afirmacija, otkrivanje svetu vrhunskih stvaralaca bez kojih bi baština čovečanstva bila daleko siromašnija, u novije vreme poprima razmere piraterije, na koju se čessto gleda s odobravanjem.Pojava da izdavači doštampavaju tiraže i neprijavljeno piscu ih daju u prodaju je jednaka razbojništvu, jer potpisani stvaralac ima udeo u svakom prodatom primerku svoga dela.
Donekle je ova priča uređena u oblasti muzičkog stvaralaštva, web izdavaštva, ali u klasičnom izdavaštvu knjiga je nedopustiva i sankcije bi morale biti strože propisane i efikasnije sprovođene.
|
Нема коментара:
Постави коментар
Napišite nam svoje mišljenje, dajte predloge