понедељак, 12. април 2021.

ZLOČIN I (NE)PRAVDA - DŽAMAL KAŠOGI


Misteriozna smrt saudisjkog novinara Džamala Kašogija, koji 2. oktobra 2018. godine nije izašao iz konzulata Saudijske Arabije u Istanbulu, a za njegovu smrt u, kako su prvoosumnjičene saudijske vlasti izjavile je odgovorna ''odmetnička grupa'' i procesuirano i kažnjeno najstrožom smrtnom kaznom pet lica 2019, i dalje je tema istrage i međunarodne javnosti.

I ''Vašington post'' za koji je Kašogi izveštavao, i njegova verenica Hatidža Džengiz sumnjaju u zvanični izveštaj vlasti Saudijske Arabije, koju je ubijeni novinar kritkovao i zbog lične bezbednosti emigrirao u SAD 2017. godine.

Nezavisna istražiteljka okolnosti pod kojima je ubijen Kašogi, Anjes Kalamar obavestila je javnost da je zbog istrage kojom se bavi dobila pretnje od Saudijaca, ali nema nameru da odustane na novoj funkciji generalnog sekretara Amnesti Internešenela, na koju je stupila krajem marta.

Francuskinja Anjes Kalamar je stručnjak za ljudska prava i prvi zvaničnik koji je javno istražio i objavio detaljan izveštaj o ubistvu Džamala Kašogija na čak 100 stranica 2019. godine. Nedvosimisleno je objavila zaključak da iza ubistva novinara stoji saudijski prestolonaslednik Muhamed bin Salman i nazvala ga međunarodnim zločinom. 

Zaključak Anjesove potvrdila je i Bajdenova administracija u najnovijem izveštaju u kojem piše da je saudijski princ odobrio ubistvo Kašogija.

Anjesova nastavlja istragu na novoj funkciji, bez obzira na optužbe saudijske strane da je plaćena od Katara i pretnje smrću od neimenovanih saudijskih zvaničnika.





Нема коментара:

Постави коментар

Napišite nam svoje mišljenje, dajte predloge